• Projekta nosaukums: „Pētījums Nr.1.10. „Volumetrisku trīs dimensiju attēlu veidošanas tehnoloģiju pētījumi” – 3DAtA
  • Sadarbības partneris: SIA „EUROLCDS” un SIA „Hanzas Elektronika”

Projekta mērķis: Medicīniskās sistēmas, kas ar kodolmagnētisko rezonansi, rentgena un citu metožu izmantošanu iegūst telpiskus pacientu izpētes attēlus, saglabā tos medicīnisko attēlu standartā – DICOM. Šajā standartā saglabātie 3D attēli tiek “sagriezti” slāņos un glabāti, iepakoti dažādā dienesta informācijā. Pētījumā tiek izpētītas un izstrādātas optimālas DICOM attēlu transformācijas metodes, kas pārveidotu telpiskos attēlus 3D matricas formā, kas ļautu tos izvadīt uz 3D telpiska attēla displeju.

Radītās tehnoloģijas/risinājums: Projektā tika izstrādāta programmatūra, kas plaušu datortomogrāfijas uzņēmumos automātiski detektē plaušu asinsvadus, un konstruē asinsvadu 3D modeli. Projektā tika izmantota publiski pieejam plaušu datortomogrāfiju datubāze, kas pieejama: https://vessel12.grand-challenge.org/. Asinsvadu automātiska detektēšana tikai izstrādāta, izmantojot segmentāciju, balstītu uz – Stacked Multiscale Feature Learning metodi. 3D modelis tika ģenerēts, izmantojot maršējošo kubu algoritmu. 3D modeļa iegūšanai tika izstrādāta programmatūra ar grafisko interfeisu. Programmatūra tika izstrādāta JAVA programmēšanas valodā. 3D modelis, tiek saglabāts wavefront formātā, kuru tālāk izmanto volumetriskā 3D ekrāna sistēma.

  • Sasniegtie rezultāti:

Izstrādāta metode un programmatūra, kas ļauj no DICOMM formāta datortomogrāfijas uzņēmumiem detektēt plaušu asinsvadus, un konstruēt 3D modeli wavefront formātā, ļaujot to vizualizēt volumetriskos 3D ekrānos.