MansOS = Mobile agent netted sensor Operating System

MansOS ir operētājsistēma priekš bezvadu sensoru tīkliem un tīklotam iegultām sistēmām. Tā ir izstrādāta priekš lietotājiem, kuri ir pazīstami ar C programmēšanas valodu un unix vidi. Mansos atbalsta vairākas platformas un kontrolierus – TelosB un MSP430, Atmega, Arduino u.c. Lietotāji var izstrādāt un testēt savas sistēmas uz personālajiem datoriem kā virtuālos “sensoru mezglus”.

MansOS ir veidojies kā LiteOS operētājsistēmas atzars, sākotnēji veidots lai atbalstītu TI MSP430 bāzētas platformas. Abas operētājsistēmas vieno dažas kopīgas definējošas īpašības. MansOS, tā pat kā LiteOS, ir veidota lai to viegli varētu iemācīties sistēmu dizaineri un IT komūna, kas ir pazīstama ar C un C++ programmēšanas valodām un Unix operētājsistēmas konceptiem. Mērķis ir izvairīties no stāvās mācīšanās līknes, kas sastopama citās specializētajās operētājsistēmās.

Galvenie koncepti, kas kopīgi ar LiteOS:

  • MansOS izmanto C(drīzumā arī C++) programmēšanas valodu, ko pārzin liels izstrādātāju skaits
  • MansOS parvalda sensoru tīklu izmantojot Unix-veidīgus konceptus, rīkus un resursus
  • MansOS ir Unix-veidīga failu sistēma(izstrādes stadijā)
  • MansOS piedāvā pavedien-veidīgu programmēšanas vidi

MansOS specifiskie aspekti:

  • MansOS ir izstrādāts tā, lai būtu viegli pārnesams uz jaunām platformām
  • Atkļūdošanas atbalsts ir MansOS neatņemama sastāvdaļa; piemēram, Simple Sensor Management Protocol un Print Anywhere tehnikas padara atkļūdošanas procesu daudz vienkāršāku
  • Viena no Mansos atbalstītajām platformām ir PC, kas atļauj ātru izstrādi, augsta līmeņa simulācijas un atkļūdošanu veikt uz personālā datora
  • Mansos uzspiež aparatūras abstrakcijas izveidi trīs līmeņos: HPL, HAL un HIL sensoru mezglu līmenī sniedzot skaidras saskarnes lai atvieglotu pārnešanu uz jaunām platformām
  • MansOS lieto iekārtas konceptu līdzīgi kā Unix sistēmas. Piekļuve lielākajai daļai resursu un sensoru notiek izmantojot iekārtas sakārni, lietojot standarta API, piemēram open, close, read, write utt.

Galvenā MansOS ideja ir padarīt izstrādes procesu pēc iespējas vienkāršāku:

  • Pieejama plašam izstrādātāju lokam ar zemu mācīšanas līkni
  • Paredzēta heterogeniem bezvadu sensoru tīkliem
  • Viegli pārnesama uz jaunām aparatūras platformām
  • Dabīgi atbalsta atkļūdošanas funkcionalitāti

Vairāk par Mansos iespējams uzzināt MansOS git repozitorijā GitHub


Publikācijas

SEAL: a Domain-Specific Language for Novice Wireless Sensor Network Programmers

Demo Abstract: SEAL-Blockly: Sensor Network Visual Programming Using a Web Browser

SADmote: A Robust and Cost-Effective Device for Environmental Monitoring

SAD: Wireless Sensor Network System for Microclimate Monitoring in Precision Agriculture

Poster Abstract: SEAL: An Easy-to-use Sensor Node Application Development System

  1. Strazdins, L. Selavo, “Wireless Sensor Network Software Design Rules”, Baltic Journal of Modern Computing, VOL. 2(2014) NO. 2, 2014.
  2. Strazdins, A. Elsts, K. Nesenbergs, L. Selavo, “Wireless Sensor Network Operating System Design Rules Based on Real-World Deployment Survey”, Journal of Sensor and Actuator Networks. 2013; 2(3):509-556.
  3. Elsts, G. Strazdins, A. Vihrov, L. Selavo, “Design and Implementation of MansOS: a Wireless Sensor Network Operating System,” Scientific Papers, University of Latvia, volume 787, pp 79–105, 2012.
  4. Elsts, L. Selavo, “A User-Centric Approach to Wireless Sensor Network Programming Languages.” In SESENA ’12: Proceedings of the 3rd Workshop on Software Engineering for Sensor Network Applications, pages 29–30, New York, NY, USA, 2012.
  5. Strazdins, A. Elsts, L. Selavo. “Mansos: easy to use, portable and resource efficient operating system for networked embedded devices.” Proceedings of the 8th ACM Conference on Embedded Networked Sensor Systems. ACM, 2010.

Projekti

Viesentis

Hippac

Vpp sophis

Kifis

Arrowhead-Tools