(1. janvāris) Elektronikas un datorzinātņu (EDI) institūts ar 2019. gada 1. janvāri ir uzsācis „Apvārsnis 2020” projektu “Digitālās tehnoloģijas, viedā robotika un paaugstināta kiberdrošība ātrākai ražošanai nākotnes Eiropas ražošanas ekosistēmā” (TRINITY). Projekta galvenais mērķis ir izveidot daudzdisciplīnu un sinerģisku vietējo digitālo inovāciju centru (DIHs) tīklu, kas sastāv no pētniecības centru, uzņēmumu un universitāšu grupām, kas aptver plašu tematu loku un kas var veicināt ātras ražošanas koncepta attīstību, kur viedā robotika ir kā dzinējspēks, bet digitālie rīki, datu privātums un kiberdrošības tehnoloģijas, kā atbalsta rīki modernu robotisku sistēmu ieviešanai ražošanas procesos. Kā uzsver TRINITY projekta koordinatore un Tamperes Universitātes profesore Minna Lanz: “Elastīgi un efektīvi pielietota robotika ir veids kā Eiropa spēs saglabāt gan ražošanu, gan darbavietas Eiropā”.

Lai 48 mēnešu laikā sasniegtu projekta izvirzītos mērķus, tā īstenošanā ir iesaistījušies 16 partneri no Somijas, Norvēģijas, Slovēnijas, Grieķijas, Ungārijas, Vācijas, Beļģijas, Latvijas, Īrijas un Lietuvas ar kopējo budžetu – 25 miljono eiro.

Projekta rezultātā, minētajos DIH, būs pieejamas metodes, rīki un instrumenti, lai sasniegtu viedu, elastīgu un pārkonfigurējamu ražošanu, kas nodrošinās Eiropas labklājību nākotnē. Tīkls sāks savu darbību, attīstot atlasītus demonstratorus robotikas jomās, lai veicinātu ātru ražošanu, piem. sadarbību robotikā, tostarp sensorās sistēmas, lai nodrošinātu drošību, efektīvas lietotāja saskarnes, kas balstītas uz papildināto realitāti un runu, IoT, droši bezvadu tīkli u.c. Šie demonstranti kalpos kā references implementācija divām atklātām konkursu kārtām, kurās TRINITY DIHs atbalstīs uzņēmumus ar elastīgām ražošanas vajadzībām un stabiliem biznesa plāniem, lai veicinātu to ražošanas procesus. Papildus tehnoloģiski orientētiem pakalpojumiem, galvenokārt laboratorijām ar progresīvām robotu tehnoloģijām, DIH tīkls piedāvās mācību un konsultāciju pakalpojumus, tostarp atbalstu biznesa plānošanai un finansējuma piesaistei.

Ar mērķi samazināt patērēto laiku un izmaksas liela mēroga WSN/IoT tīklu ieviešanai ražošanas vidē, kā arī padarīt ražošanu gudrāka, optimizētāku un efektīvāku, izmantojot uz mākslīgā intelekta balstītas robotiskas sistēmas, EDI galvenais uzdevums šajā projektā būs konkrētā jomā veikt eksperimentus un saistītos pētījumus sadarbībā ar uzņēmumiem, kā arī sadarboties, lai veidotu jaunus projektu uzsaukumus, un atbalstītu izplatīšanas un komunikācijas / tīklu veidošanas aktivitātes. Bez tam, EDI piedalīsies biznesa plānošanas un TRINITY izglītības un apmācības zināšanu nodošanā, nodrošinās piekļuvi EDI IoT/WSN heterogēnam sensoru tīklam un bezvadu sensoru tīklam, kas ļauj veikt eksperimentālos pētījumus ar sensoru tīkliem un bezvadu tīkla protokoliem, kā arī nodrošinās piekļuvi mākslīgo neironu tīklu algoritmiem un metodēm objektu atklāšanai, atpazīšanai, klasifikācijai un kontrolei, ko var izmantot datorredzes balstītās sistēmās, lai automatizētu / optimizētu dažādus rūpnieciskos procesus.

Vairāk par TRINITY projektu iespējams uzzināt sazinoties ar Dr. Kasparu Ozolu (+371 67558161, kaspars.ozols@edi.lv) vai https://projects.tuni.fi/trinity/