
4. jūnija raidījumā “Zināmais nezināmajā” Latvijas Radio 1 ēterā eksperti apsprieda humanoīdo robotu attīstību, mākslīgā intelekta iespējas un nākotnes izaicinājumus. Sarunā piedalījās Elektronikas un datorzinātņu institūta direktors un vadošais pētnieks Modris Greitāns un Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes dekāns, profesors Agris Ņikitenko.
Humanoīdie roboti – cilvēkiem līdzīgas mašīnas, kas aprīkotas ar mākslīgo intelektu, rada pavisam jaunu pieredzi. Tie ne tikai izskatās kā cilvēki, bet arī sāk mācīties runāt, saprast komandas un pat atbildēt uz emocijām. Taču vai saruna ar šādu robotu varētu būt tikpat dabiska kā starp diviem cilvēkiem?
Modris Greitāns stāsta: “Nākamais, pie kā mēs institūtā arī strādājām, ir robotam iedod kognitīvo uztveres sistēmu, ka viņš skatās uz apkārtējo pasauli, redz tos objektus un saprot tos objektus līdzīgi kā cilvēks. Tad saruna var veidoties ne tik abstrakti, bet jau konkrētāk par to, ko mēs abi redzam, kā mēs to abi uztveram, kā mēs to abi saprotam. Tad protams, ir, sauksim, domāšana, lēmumu pieņemšana, vai secinājumu izdarīšana no tā, ko mēs redzam, kur, protams, cilvēks ir ar savām smadzenēm pārāks nekā robots.”
Tika apskatīts arī jautājums par mākslīgā intelekta tiesībām. Juriste Karina Palkova uzsvēra, ka šobrīd mākslīgajam intelektam nav ne apziņas, ne spējas pieprasīt tiesības, lai gan šādas diskusijas Eiropā jau ir sākušās.
Raidījuma noslēgumā ar bērnības iedvesmas grāmatu iepazīstināja kvantu fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs, atgādinot, ka cilvēciskā iztēle un zinātkāre joprojām ir neaizvietojamas.
Noklausies raidījuma ierakstu un lasi vairāk par šo inovāciju šeit: https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/zinamais-nezinamaja/humanoidie-roboti