„Visaptverošs kaulu un muskuļu audu stāvokļa novērtējums, izmantojot kvantitatīvu ultraskaņu (BoMUS)”
Projekts Nr. lzp-2021/1-0290
Projekta mērķis ir izpētīt zinātnisko pamatu jaunai ultraskaņas tehnoloģijai (BoMUS), lai visaptveroši raksturotu kaulu un muskuļu stāvokli audu sastāva un struktūras ziņā.
Projekta sadarbības partneris: Rīgas Tehniskā universitāte
BoMUS tehnoloģijas pamatā ir uzlabota ultraskaņas signālu apstrāde, kas iegūta, skenējot cilvēka ekstremitātes, izmantojot dažādus akustiskos režīmus un izmantojot attēla atpazīšanas metodes. Lēmumu pieņemšanas noteikumi vai vairāki informatīvi ultraskaņas rādītāji palīdz novērtēt interesējošos faktorus (FOI), kas noteic kaulu un muskuļu audu kvalitāti. FOI ietver kortikāla biezumu, porainību un mineralizācijas pakāpi kaulaudiem un liesu muskuļu saturu, zemādas un intramuskulāros taukus un muskuļu tūsku. Galvenā novitāte ir daudzdimensiju digitālo signālu matricu analīze dažādās ultraskaņas frekvencēs, izmantojot mākslīgā intelekta elementus. Kaulu un muskuļu daļu apvienošana kopējā diagnostikas sistēmā ir īpaši izdevīga, ņemot vērā kaulu un muskuļu attiecību koncepciju un kopīgu uzraudzību novecošanās, fiziskās aktivitātes, imobilizācijas, osteoporozes un sarkopēnijas aspektos. BoMUS pārvarēs esošās kvantitatīvās ultraskaņas ierobežojumus un paplašinās diagnostisko jaudu. Projekta aktivitātes ietver eksperimentālu dizainu, laboratorijas pētījumus, datu apstrādes izstrādi, tehnoloģiju pārbaudi un rezultātu izplatīšanu. Rezultāti pavērs perspektīvu turpmākai pētniecībai un attīstībai, lai sasniegtu augstāku TRL, un komercializācijas pasākumiem.
5.aprīlī 2022.g. plkst.11.00 auditorijā „A” notiks 2.laboratorijas zinātniskās grupas atklātais seminārs par LZP FLPP projektiem. “Betona virsmas slāņu pasliktināšanās stadijas atpazīšana, izmantojot akustisko virsmas viļņu spektroskopiju (BetSpek)” Nr. lzp-2020/2-0033 (noslēguma seminārs) un ”Visaptverošs kaulu un muskuļu audu stāvokļa novērtējums (BoMUS)” Nr. lzp-2021/1-0290 (projekta uzsākšanas seminārs).
Semināra programma.
- A.Tatarinovs „Projekts BetSpek: galvenie dati, mērķi, aktivitātes, rezultātu kopsavilkums”;
- G.Šahmenko „Betona virsmas problēmas. Stāvokļu modeli. Tehnoloģijas pielietošanas perspektīvas”;
- A.Kalinovskis „Eksperimentāls ultraskaņas skenēšanas ierīce: mehatronikas dizains un ultraskaņas elektronika”;
- A.Tatarinovs „Ultraskaņas spatiotemporālie profili betonos – avota dati”;
- A.Čaplinska „Matemātiskie datu apstrādes pieejas, risinājumi un programmatūra”;
- A.Tatarinovs „BetSpek projekta secinājumi un attīstības perspektīvas”;
- Jautājumi un diskusija par projektu BetSpek;
- A.Tatarinovs „Projekts BoMUS: idejas un izcelšanās, galvenie dati, plānotās aktivitātes”;
- Jautājumi un diskusija par projektu BoMUS.
Prezentācijas starptautiskās konferencēs:
Alexey Tatarinov, Aleksandrs Sisojevs, Anastasia Chaplinska “Identification of Osteoporosis Diagnostic Signs in Cortical Bone Models Examined by Axial Transmission Ultrasound” QMSKI 13.06.2022. – 17.06. 2022. Noordwijk, Netherlands. https://qmski.org/