Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt privātā sektora investīcijas P&A” 1.2.1.2. pasākums “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai” projekts „Sensorais apģērbs pareizām fiziskām aktivitātēm ar atgriezenisko saiti (SCAPE-IF)” identifikācijas numurs KC-PI-2020/42

Līgums  ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) par dalību tehnoloģiju pārneses pasākumā  Nr.KC-L-2017/14.

Projekta kopējais finansējums: līdz 27 777.78 EUR, no tā ERAF finansējums līdz 25 000 EUR

 Projekta mērķis ir sagatavot komercializācijai valkājamu sensoru tīkla tehnoloģiju cilvēka kustību analīzei ar atgriezenisko saiti priekš potenciālajiem pielietojumiem, sportā, jogā, dejošanā, fizioterapijā u.c fiziskām aktivitātēm.

Risināmā problēma:

Saskaņā ar Apvienotās Karalistes pētījumu 4 no 10 cilvēkiem izmanto kādu tiešsaistes treniņa veidu, lai palīdzētu viņiem saglabāt fizisko aktivitāti. Tikai 4% izmantoja tiešsaistes resursus, lai jau pirms COVID-19 ierobežošanai pieņemtajiem izolācijas mēriem, kas liecina par desmitkārtīgu pieaugumu. “Les Mills” izpilddirektors Martins Frenklins (Martin Franklin) norāda, ka uzņēmuma digitālajā fitnesa platformā reģistrēšanās gadījumu skaits ir palielinājies par 900%, cilvēkiem pārejot uz mājas treniņiem.

Tāpat, kā norādījusi Valsts drošības padome (NSC), 2017. gadā personīgie treniņi ar ekipējumu vai bez tā veidoja aptuveni pusmiljonu traumu – tas ir pat vairāk nekā no basketbola vai divcīņas. Diemžēl, sakarā ar COVID-19 un trūkstot iespējas efektīvi konsultēties ar personīgo treneri vai sportotāju, paredzams, ka arī traumu risks palielināsies.

Tāpēc mēs redzam, ka ir nepieciešams izstrādāt risinājumu, kas ļauj cilvēkiem strādāt savā mājā, uz mitekli vai dārzu orientēties profesionāli, efektīvi un precīzāk.

Risinājums:

Viedā sensora apģērbs, kas var izmērīt lietotāju kustības un pozu treniņa laikā un salīdzināt kustības ar trennera kustībām, sniedzot atgriezenisko saiti, ja izlaidumi tiek veikti pareizi.

Tehnoloģija:

Tehnoloģija ir balstīta uz cilvēka ķermeņa daļu orientāciju mērījumiem, izmantojot akselerometru, magnetometru un žiroskopu mērījumu sapludināšanu. Sensoru mezgli tiek izvietoti uz iepriekš definētām pozīcijām un zinot cilvēka biomehānisko modeli ir iespējams atjaunot pilnu cilvēka 3D modeli. Šis 3D modelis var tikt izmantots, lai precīzi izmērītu un analizētu cilvēka ķermeņa pozu un kustības. Šāda veida informācija ir svarīga daudzās fiziskās aktivitātēs, kā piemēram: fitnesā, joga, vieglatlētika, vingrošanā, fizioterapija, profesionālā dejošana u.c.

Tirgus:

Šobrīd ir dažādi sensoru apģērbu risinājumi, kas cenšas iekļūt pārsteidzoši milzīgajā fitnesa tirgū (prognozētie ieņēmumi 2020. gadā globāli: 22 miljardi USD), tomēr šie risinājumi aprobežojas ar noteiktām aktivitātēm, piemēram, jogu vai ierobežotu vingrojumu skaitu. Šo ierobežojumu pamatā galvenokārt ir nepietiekamais sensoru skaits un saturs, kas iepriekš jāizstrādā izstrādātājiem vai platformai jāļauj lietotājiem veidot un koplietot savu saturu (nodarbības un visas apmācības programmas).

Komanda:

Ričards Cacurs – zinātniskais vadītājs, pētnieks, teholoģijas attīstītājs;

Kristina Oļševska – tirgus izpēte, biznesa līdere;

Armands Ancāns – pētnieks, aparatūras un programmatūras attīstītājs;

Beāte Banga – medicīnas inžinērija, ekspertīze ķermeņa kustībbu analīzē;

Klāvs Ansons – aparatūras izstrāde;

Artis Rozentāls – aparatūras izstrāde;

Bruno Opermanis – mašīnmācīšanās eksperts;

Artūrs Oņiščenko – programmatūras izstrāde un sistēmu integrēšana tehnoloģiju prototipiem;

Arnis Ermušs – mārketinga menedžments

Kontakti:

Kristina Oļševska – kristina.olsevska@edi.lv

Ričards Cacurs – ricards.cacurs@edi.lv

 

Projekta kopējais finansējums: līdz 27 777.78 EUR, no tā ERAF finansējums līdz 25 000 EUR

Aktualitātes:

21.05-23.05 norisinājās pirmais starptautiskais tiešsaistes hakatons sporta industrijai veltītiem izaicinājumiem – Sporthack 2020 Latvija, kurā pirmo vietu ieguva Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) komanda, kura aktīvi darbojās Elektronikas un datorzinātņu institūta pētniecības projektā SCAPE-IF. Uzvarētāju piedāvātais risinājums mērķē uzlabot treniņu kvalitāti un mazināt traumu gūšanas risku tiem, kuri vingrot izvēlas mājas apstākļos. Vairāk par “Sporthack 2020 Latvija”.

2. jūlijā 2020.g. Elektronikas un datorzinātņu institūtā  astoņi iesaistītie LIAA komercializācijas projektos biznesa līderi stāsta par progresu un dalās pieredzē priešipzētes posmā.

21. jūlijā 2020.g. Projekta „Sensorais apģērbs pareizām fiziskām aktivitātēm ar atgriezenisko saiti (SCAPE-IF)” identifikācijas numurs KC-PI-2020/42 izpildītāju  tikšanās ar pārstāvēm no “Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari”. Tiek prezentēta komercializējamā tehnoloģija un apspriesta tās potenciālā pielietošana rehabilitācijas procesa uzlabošanai. Tiek diskutēts par iespējamo sadarbību, lai validētu šīs tehnoloģijas pielietojamību rehabilitācijā.

23. jūlijā 2020.g.
Projekta „Sensorais apģērbs pareizām fiziskām aktivitātēm ar atgriezenisko saiti (SCAPE-IF)” identifikācijas numurs KC-PI-2020/42 izpildītāju  tikšanās ar pārstāvēm no Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas. Tikšanās laikā tiek prezentēta komercializējamā tehnoloģija un apspriesta tās potenciālā pielietošana baleta apmācības procesā.

Augustā un septembrī notiek aktīvs darbs pie tehnoloģiski ekonomiskās priekšizpētes un komercializācijas stratēģijas dokumentu izstrādes.

4. septembrī 2020.g.  Pētnieks Ričards Cacurs apmeklē jaunatklāto veselības aprūpes sportā izpētes centru Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā. Iepazīšanās ar BTS Gaitlab sistēmu, kas nodrošina cilvēka ķermeņa kustību mērīšanu 3D telpa ar <0.1 mm precizitāti. Tiek izrunātas iespējas izmantot šo sistēmu, lai pārbaudītu izstrādātās sensoru tehnoloģijas precizitāti.

 

Iesaistītie zinātnieki

    Mg. math. Tamāra Laimiņa

    Asistents

    +371 67558202; +371 67558207.
    [protected]